V současném systému hodnocení vědy se už nehodnotí pouze kvantita a bibliometrické údaje, což někdy mohlo vést k nešťastným postupům některých týmů, které se soustředily na generování enormního počtu publikací u predátorských vydavatelství s pochybnou kvalitou recenzního řízení. Nyní se mnohem větší důraz klade na kvalitu daného časopisu i kvalitu konkrétního článku, při hodnocení se též přihlíží k pozici autora v autorském týmu, aby bylo možné objektivněji posoudit přínos konkrétního vědce. Samozřejmě neexistuje žádný absolutně dokonalý systém hodnocení, ale z mojí zkušenosti v panelech grantových agentur jako GA ČR nebo ERC můžu říct, že se věnuje velká pozornost tomu, aby hodnocení kvality vědce i grantových návrhu bylo co nejlepší. Vědec by měl být nezávislý na způsobu hodnocení a ve své práci by ho neměl zohledňovat, ale měl by se snažit pochopit a popsat podstatu studovaného problému co nejlépe dokáže.
V minulosti jsem za největší chybu ve vědeckém publikování považoval zavedení modelu Open Access časopisů, což následně vedlo ke vzniku velkého množství tzv. predátorských nakladatelství a časopisů. Tato nakladatelství mají značný profit z toho, že vybírají poplatky za Open Access publikace, které jsou mnohdy zveřejněny po nedostatečném nebo dokonce zcela pochybném recenzním řízení. Z mého pohledu je to jeden z nejzásadnějších problémů a deformací vědeckého prostředí. Přál bych si, aby k něčemu takovému nikdy nedošlo – a dnes už jen doufám, že chyby vzniklé díky zavedení tohoto modelu se podaří překonat zdůrazňováním nezbytnosti upřednostňovat kvalitu před kvantitou.
Sdílení vědeckých informací je samozřejmě cestou, jak efektivněji využít prostředky daňových poplatníků pro urychlení pokroku ve vědě a výzkumu. Důležité je zajištění rovného přístupu všech vědců k těmto infrastrukturám, aby nedocházelo k tomu, že jsou zvýhodňováni vědci z prestižnějších institucí nebo zemí, zatímco ostatní zůstávají mimo.