Setkání zahájili ředitel knihovny Ondřej Fabián a manažer sekretariátu EOSC CZ Jiří Marek. V úvodní části byla představena iniciativa EOSC CZ a jejich aktivity zaměřené na vědce a výzkumná data. Diskuse se poté zaměřila na současné i budoucí výzvy otevřené vědy, zejména na implementaci FAIR principů do řízení výzkumných dat a podporu akademické obce na národní úrovni.
Velký důraz byl kladen na praktické ukázky a konkrétní příklady, jak lze FAIR principy efektivně využívat v každodenní vědecké praxi. Mezi účastníky z UTB nechyběli akademici, výzkumníci ani prorektor pro tvůrčí činnost Petr Humpolíček. Ten se aktivně zapojil do diskuse a upozornil na konkrétní problémy, které výzkumníci při práci s daty zažívají.
Součástí programu byla také prezentace Barbory Loskotové, která svým kolegům z UTB představila svoji roli při podpoře výzkumníků v oblasti správy dat. Její vystoupení vyzdvihlo význam metodické podpory, kontroly plánů správy dat (DMP) a vzdělávání vědců v oblasti datové správy. V rozhovoru pak přiblížila nejen její profesní cestu, ale i specifika její práce na Univerzitě Tomáše Bati.
O rozhovor jsme požádali také pana prorektora Humpolíčka, abychom představili dva pohledy na téma otevřené vědy a její implementace v akademickém prostředí, které se v mnoha ohledech doplňují a poukazují na důležitý význam spolupráce.
Rozhovor s Petrem Humpolíčkem:
Mezioborová spolupráce je zdrojem klíčových výsledků.