Iniciativa EOSC CZ zveřejňuje výstupy v rámci jednotlivých projektů. Pokud máte dokument, metodiku nebo jiný relevantní výstup, který chcete publikovat na našem webu, můžete využít naši platformu.
V rámci iniciativy EOSC CZ si můžete zažádat o vytvoření DOI (Digital Object Identifier) pro výstupy vzniklé v rámci projektů iniciativy EOSC CZ a jejich klíčových aktivit. K získání DOI a zveřejnění dokumentu je potřeba nejdříve vyplnit formulář Zveřejnění dokumentu/výstupu pro získaní URL, který je nutné přiložit k Žádosti o přidělení DOI přes komunitu EOSC CZ.
Šablona na dokumentové výstupy
Žádost o zveřejnění dokumentu / výstupu
V Žádosti o zveřejnění dokumentu/výstupu naleznete otázku ohledně přidělení DOI. V případě zájmu DOI Vás budeme kontaktovat na Váš e-mail s dalšími kroky.
Výstupy z Národní repozitářové platformy pro výzkumná data (OS I NRP)
Roadmapa služeb NRP
Tento dokument poskytuje stručný přehled informačních materiálů, služeb a jiných výstupů projektu NRP, které jsou či budou široké veřejnosti dostupné v roce 2025. Cílem je poskytnou přehled koncovým uživatelům stručným a srozumitelným jazykem.
Výstupy a provazby projektů Open Science
Tento dokument shrnuje a dává do souvislosti výstupy projektů z výzev Open Science OP JAK, jmenovitě dvou komplementárních individuálních projektů systémových: IPs EOSC-CZ, IPs CARDS a projektu z výzvy Open Science I: projekt Národní repozitářová platforma pro výzkumná data (dále jen NRP). V rozsahu známém autorům dokumentu také zahrnuje klíčové relevantní milníky velké výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ. Dokument předjímá budoucí rozšíření o plánované výstupy aktuálně připravovaného projektu výzvy Open Science II (dále jen OS II).
FAIR příručka pro data steward komunitu v ČR
Dokument je určen pro pracovníky na pozici data steward se základní orientací a znalostmi v oboru. Přináší přehled a popis jednotlivých elementů FAIR principů, které byly poprvé definovány a publikovány v roce 2016 a v současné době již jsou plnou součástí cyklu vědeckých dat.
Příručka vychází z podkladu rozpracované FAIR data příručky, rozvíjí ji a obohacuje o praktické části. Cílem dokumentu je seznámit data stewardy s definicí FAIR principů. K lepšímu pochopení dané problematiky navíc přináší i praktické příklady v jednotlivých sekcích. Nad rámec základních principů nabízí příručka rozšířené kapitoly, které autoři pokládají za podstatné k dokreslení celé problematiky. Věnuje se tak i více technickým tématům jako anonymizace dat, sémantická interoperabilita nebo strojová funkčnost. Tato témata jsou podstatná v mezioborové spolupráci nebo i pro data stewardy působící v instituci s širokým vědeckým záběrem.
Survey of AI-Powered Didactic Tools: A Comprehensive Overview of Educational Applications
Přehled didaktických nástrojů využívajících umělou inteligencí: Komplexní přehled vzdělávacích aplikací
Analýza a návrh postupů k naplňování FAIR principů v rámci NRP/NDI
Tato analýza se zaměřuje na implementaci FAIR principů (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) v rámci Národní repozitářové platformy (NRP) a Národní datové infrastruktury (NDI). Cílem je poskytnout správcům repozitářů, vědcům, data stewardům a dalším uživatelům přehled klíčových požadavků a doporučení, která umožní efektivní správu výzkumných dat v souladu s mezinárodními standardy a nejlepší praxí.