Veronika Ambrozová, Michaela Capandová a Kateřina Martinovičová představily iniciativu EOSC CZ a přiblížily, jaké služby a výpočetní kapacity nabízí e-INFRA CZ. Jiří Vorel pak účastníky seznámil s dalšími výpočetními možnostmi MetaCentra a nástroji, které mohou výzkumníci využívat okamžitě – a to zcela zdarma.
e-INFRA CZ, příležitosti EOSC CZ a Minizáměry OS II
Nad rámec představení iniciativy EOSC CZ byla jedním z nejdůležitějších bodů setkání diskuse o možnostech využití výpočetních nástrojů a služeb poskytovaných e-infrastrukturou e-INFRA CZ, které jsou pro koncového uživatele/vědce zdarma. Z diskuse vyplynulo, že vědci z univerzity tyto potřeby mají, ale dosud nevěděli, do jaké míry mohou tyto nástroje využít. Setkání tak přineslo nejen nové informace, ale také konkrétní příležitosti, ze kterých může vědecká komunita benefitovat.
Diskutovalo se také o zapojení Univerzity Pardubice do tematických pracovních skupin EOSC CZ a stanovisko pracovní skupiny Minizáměrů OS II, které by univerzitě umožnily aktivněji přispívat k dalšímu rozvoji moderní a zodpovědné vědy v Česku