Workshop byl zaměřený na prezentaci technik a postupů nezbytných pro efektivní práci s daty v kontextu umělé inteligence a strojového učení a na konkrétní výzkumné příklady z oblasti AI a ML a jejich požadavky či aktuální problémy. Během expertně vedených přednášek a diskusí byli představeny příklady nástrojů a frameworků, které usnadňují práci s datovými sadami s ohledem na využití superpočítačové infrastruktury pro trénování AI modelů. Účastníci měli možnost zjistit představy vědců z různých oborů o tom, jaké konkrétní potřeby a výzvy v této oblasti mají.
Workshop byl rozdělen do dvou prezentačních částí, kdy v první se o úvod postaral Jan Martinovič se svým proslovem a následně ředitel národního superpočítačového centra Vít Vondrák ve své prezentaci představil IT4Innovations z pohledu výpočetní infrastruktury a služeb, které poskytuje. Martin Golasowski (IT4I) se zaměřil na představení LEXIS Platformy 2 a její hlavní funkcionalitu. Potřebám pro výpočetní infrastrukturu a zpracováním dat v oblasti robotiky se věnovali kolegové z ČVUT Martin Cífka a Georgij Ponimatkin. Na závěr první sekce vystoupil Rudolf Wittner (MUNI), který hovořil o provenance a jejím vztahu k aktu AI.
Druhá část workshopu byla doménově zaměřena na kombinaci bio-medicínských dat, data management a umělou inteligenci. Před zainteresovaným publikem se postupně vystřídali: Michal Kozubek (MUNI), Terezie Slanináková a Aleš Křenek (MUNI), Vladimír Ulman (IT4I), Petr Holub (MUNI) a nakonec vystoupil Mikoláš Jurda (MUNI).
Po přednáškách následovala otevřená diskuse, během níž se účastníci spolu s řečníky věnovali hlavně výzvě projektu Open Science II a možnostem zapojení v podobě mini-záměrů. Workshop vytvořil příležitost pro aktivní diskusi, sdílení zkušeností a zjištění potřeb výzkumných skupin v oblasti správy dat v souvislosti s umělou inteligencí a strojovým učením.