Silnější federace, jasnější budoucnost
Zástupci Evropské komise, Řídící rady EOSC (EOSC Steering Board) a EOSC Association zdůraznili, že příští období bude rozhodující pro formování dobře fungující EOSC federace. Zásadními tématy se staly interoperabilita národních uzlů a zlepšení systému monitoringu. Prioritou nadále zůstává viditelnost a praktická využitelnost EOSC EU Node v rámci Evropského výzkumného prostoru (ERA).
Velkou pozornost získala také vize EOSC po roce 2027 – požadavek na stabilní a dlouhodobý rámec, sladěný s dalšími iniciativami, jako jsou EuroHPC nebo Evropské datové prostory. Pro úspěšnou realizaci build-up fáze je také zásadní koordinační role EOSC Associace, podpořená projekty EOSC Gravity a EOSC United.
Důvěra a konkrétní příklady
Panelové diskuse poukázaly na bariéry mezioborového sdílení dat, zejména v oblastech jako je zdraví nebo částicová fyzika. Zaznělo také, že pro pokrok je důležitá důvěra, transparentnost a prokazatelná vědecká hodnota.
EOSC CZ byl v programu zastoupen Olgou Bohuslavovou, která moderovala panel o specifických aspektech správy výzkumných dat. „Potřebujeme méně prohlášení a více konkrétních případů, které nám dokazují, jaký přínos FAIR data mohou opravdu mít,“ komentovala závěry diskuse Olga Bohuslavová. „Spolupráce mezi obory začíná porozuměním potřebám druhých – a to vyžaduje trvalý dialog a vzájemnou důvěru.“ Prezentovány byly příklady využití znalostních grafů i modely udržitelných infrastruktur přesahujících běžné projektové financování.
Setkání EOSC Tripartite Governance
V rámci polského předsednictví v Radě EU proběhlo také oficiální setkání EOSC Tripartite Governance. Mezi významné výstupy patřilo spuštění tzv. Příručky federace EOSC (EOSC Federation Handbook) a potvrzení mandátu pro EOSC Association jako koordinátora implementace. Českou republiku na této události zastupovali Jan Hrušák, Luděk Matyska a Petra Nichtburgerová.
Fotogalerie