PF 2025
Pozdrav z EOSC CZ!
Dne 1. října se v Brně uskutečnil workshop s názvem Výpočetní a právní zázemí pro správu citlivých dat nejen v rámci Národní repozitářové platformy (NRP), zaměřený na klíčové aspekty správy citlivých dat ve vědeckých komunitách. Akce byla určena pro členy pracovních skupin EOSC CZ, kteří se podílejí na implementaci EOSC v České republice.
Mezi hlavní řečníky patřili odborníci z akademické, technické i soukromé sféry, kteří se věnovali různým tématům souvisejícím se správou citlivých dat. David Antoš (CESNET) představil architekturu NRP a diskutoval o nakládání s citlivými daty a jejich napojení na e-infrastrukturu e-INFRA CZ. Jan Kolouch (CESNET) se zaměřil na právní aspekty správy citlivých dat a sdílel zkušenosti z přípravy NRP. Peter Lényi (ICS MU) hovořil o autentizaci a autorizaci osob přistupujícím k datům. Spolupráci s partnery ze soukromé sféry a přístupy k citlivým datům v rámci veřejně-soukromých projektů představila Lucie Houdová (ZČU). Přednáškový blok uzavřel Marián Hajdúch (UPOL), který na dálku nastínil klíčové problémy a řešení týkající se ukládání citlivých dat v oblasti molekulární a translační medicíny. Workshop moderovala Zdenka Dudová (BBMRI a MOÚ), která stála také za celou přípravou akce. “Mou hlavní motivací pro pořádání workshopu bylo vytyčení jasné hranice mezi výstupy NRP a navazující výzvou OS II. Z mého pohledu jsme otevřeli mnoho důležitých témat a našli onu hranici mezi těmi dvěma projekty. Jako vedlejší efekt vnímám sdílení správy citlivých dat napříč pracovními skupinami a institucemi EOSC CZ. Osobně mě celé setkání nabilo novou energií ke koordinaci”, hodnotí workshop Zdenka Dudová.
Po přednáškách následovala panelová diskuse, během níž se účastníci spolu s řečníky věnovali správě citlivých dat v souvislosti s nově vznikající IT infrastrukturou NRP a diskutovali právní i technické aspekty ochrany dat.
Odpolední část workshopu byla interaktivní a zaměřila se na diskusi konkrétních příkladů, návrhů a postupů, které budou zohledněny při dalším rozvoji NRP a projektu Open Science II. Tyto výstupy budou využity k podpoře rozvoje tematických repozitářů a implementace FAIR principů v rámci NRP.
Workshop poskytl prostor pro aktivní diskusi, výměnu zkušeností a identifikaci potřeb výzkumných komunit v oblasti správy citlivých dat, zabezpečení přístupu k datům a legislativního souladu.
Pozdrav z EOSC CZ!
Česká věda má před sebou obrovskou příležitost posunout se vpřed díky zlepšení správy výzkumných dat. Matej Antol v rozhovoru vysvětluje, jak národní repozitářová platforma změní práci vědců a posune naši vědu na novou úroveň.