První den zahájila Žaneta Procházková, vedoucí pracovní skupiny Open Science při AKVŠ, která představila koncept Open Access z pohledu poskytovatelů financí. Jiří Marek z Masarykovy univerzity a EOSC CZ následně přednášel o principech licencí Creative Commons a vysvětlil jejich funkci a možnosti uplatnění ve vědeckém výzkumu i dalších oblastech.
Druhý den byl věnován také data stewardshipu a roli data stewardů. Eva Holešová z VŠB-TUO a EOSC CZ seznámila účastníky s aktivitami Školicího centra EOSC CZ, které podporuje vědecké pracovníky v oblasti otevřené vědy a efektivní správy dat. Diskuse se soustředila na implementaci FAIR principů a jejich význam pro udržitelné a efektivní nakládání s výzkumnými daty.
Program se dále zaměřil na téma datových repozitářů a Národní repozitářové platformy (NRP), kde Marika Hrubá a Jaroslav Juráček (oba MU & EOSC CZ) přiblížili aktuální stav možností ukládání výzkumných dat a nastínili připravovaná řešení v rámci NRP. Účastníci se tak dozvěděli více o podmínkách ukládání dat v kontextu požadavků poskytovatelů dotací. Marika Hrubá k tomu dodala: “Rádi jsme využili této příležitosti, abychom s problematikou datových repozitářů seznámili jak širší Open Science komunitu, tak samotné vědce, kteří byli hlavní cílovou skupinou této akce.”
Program závěrečného dne byl zaměřen na podmínky poskytovatelů financí v oblasti nepovinných principů Open Science v projektových podmínkách, mezi které patří např. Využití preprintových platforem nebo Citizen Science. Zazněly přednášky na téma otevřeného publikování a konkrétní příklady občanské vědy, včetně projektů jako "Praha kvete" a "Živá jména," které prakticky ukázaly možnosti zapojení veřejnosti do vědeckých aktivit.
Letošní Open Science Week nabídl účastníkům příležitost seznámit se s aktuálními tématy a trendy v otevřené vědě a data stewardshipu, a poskytnul inspiraci i praktické rady pro další rozvoj otevřeného výzkumu v České republice.
Open Science Week 2024 - oficiální stránky akce AKVŠ.