Národní konference představila milníky a výzvy na cestě k efektivní správě vědeckých dat

Praha, 26. listopadu 2024 – Národní konference EOSC CZ s podtitulem „Od úložišť k repozitářům“ přilákala přes 200 účastníků – 113 na místě a téměř 100 online. Velký zájem o akci potvrdil rostoucí význam problematiky správy výzkumných dat, otevřené vědy a budování národních i mezinárodních datových infrastruktur.

10. 12. 2024 Lucie Skřičková

Bez popisku

Konferenci zahájili Luděk Matyska a Jan Hrušák, vedoucí představitelé iniciativy EOSC CZ. Luděk Matyska zdůraznil význam správného nakládání s daty: „Pokud máte data a nevíte, jak je spravovat, pak je EOSC jen pohádkou.“ Jan Hrušák pak vyzdvihl důležitost spolupráce: „Rozsáhlá spolupráce je klíčem k realizaci EOSC. Česká republika je plně sladěna s vývojem v EU a v mnoha ohledech je považována za vzor. Pouze společnou prací na národní i mezinárodní úrovni můžeme vytvořit prostředí, které urychlí vědecké objevy a podpoří otevřenou vědu.Matej Antol popsal vývoj české iniciativy při budování národního repozitáře a šíření principů FAIR dat.

Petra ČernohlávkováNárodní technické knihovny představila důležitost knihoven, knihovních pracovníků a Open Science metodiků v kontextu vědy a výzkumu a celé iniciativy EOSC. Apelovala přitom na větší podporu pro nové profese, jako jsou data stewardi: „Konferenci hodnotím jako úspěšnou a inspirativní. Pro mě byla cenná především v potvrzení aktuálních trendů a sdílení praktických zkušeností. Role data stewardů je pro knihovny klíčová a potřebujeme pro ně více financí i školení.

Zahraniční perspektivu přinesl Oliver Koepler, zástupce německé iniciativy NFDI (Nationale Forschungsdateninfrastruktur), který se podělil o cenné zkušenosti s budováním národní datové infrastruktury v Německu. Jeho příspěvek zdůraznil význam sdílení znalostí napříč zeměmi a inspirace osvědčenými přístupy.

Odpolední blok patřil Národní repozitářové platformě (NRP). Marek Cebecauer představil koncept systému Data Driven Research (DDR) a automatizovaného sběru metadat, jež má usnadnit práci výzkumníkům. Michal Růžička objasnil ekosystém služeb NRP podporující všechny fáze životního cyklu výzkumných dat.

Dagmar HanzlíkováPavlína Tassanyi představily aktivity Školicího centra EOSC CZ, včetně příprav FAIR Handbook for Data Stewards, který bude vydán v roce 2025. Současně oznámily termín a místo konání mezinárodní konference EOSC tripartity, která se zaměří na propojení české a evropské datové infrastruktury. Konference se uskuteční v květnu 2025 v Brně.

Závěr konference tvořila panelová diskuse, během níž vyzvaní odborníci diskutovali o budoucnosti otevřené vědy a datové podpory v ČR. Tajemnice EOSC CZ iniciativy Michaela Capandová moderovala celou konferenci a vyzdvihla její interaktivní formát: „Akce byla živá, otázky z publika i online platformy Zoom přispěly k otevřené diskusi, která reflektovala současné výzvy a potřeby odborné komunity. Věřím, že se nám podařilo zahrnout většinu důležitých témat.“

Národní konference opět potvrdila význam EOSC CZ a poskytla prostor pro sdílení zkušeností a propojení komunit, které se podílejí na digitalizaci vědy v České republice. „Akce podpořila povědomí o výhodách otevřené vědy napříč obory a zároveň popsala předpoklady pro rozvoj kultury otevřenosti, mezinárodní spolupráce a lepší vybavenosti výzkumníků nástroji a znalostmi potřebnými k efektivnímu přijetí těchto principů,“ ocenila přínos akce Manali Das, data stewardka z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Kontakt pro média

Lucie Skřičková

Specialistka PR & marketingu EOSC CZ


telefon: 725 640 451
e‑mail:

Tisková zpráva (PDF)

Fotogalerie

Foto: Josef Krčil


EOSC CZ

European Open Science Cloud (EOSC) je evropská iniciativa, která se zaměřuje na rozvoj infrastruktury podporující otevřenou vědu v oblasti správy výzkumných dat. V rámci této širší evropské snahy vznikl na národní úrovni projekt IPs EOSC-CZ. Ten zodpovídá za implementaci této iniciativy v České republice. Hlavním cílem iniciativy EOSC CZ je vytvořit národní verzi této evropské iniciativy a podporovat osvědčené postupy ve správě výzkumných dat napříč různými vědeckými komunitami. Hlavním záměrem iniciativy EOSC CZ je vytvoření Národní datové infrastruktury (NDI), což je budoucí platforma pro sdílení, správu a přístup k datům pro výzkumné účely. NDI má podporovat nejen vědecké aktivity, ale i multidisciplinární výzkum, zahrnující širokou škálu vědních oborů a disciplín. Zapojení do podpory iniciativy EOSC v České republice je otevřené každému prostřednictvím dvanácti pracovních skupin EOSC CZ.

Národní repozitářová platforma

Národní repozitářová platforma pro výzkumná data (NRP) nabídne českým vědcům moderní prostředí pro ukládání a správu vědeckých dat prostřednictvím specializovaných datových repozitářůa souvisejících služeb. Platforma podpoří vědeckou komunitu při uchovávání kvalitně anotovaných dat opatřených metadaty, která budou snadno vyhledatelná, přístupná, interoperabilní a opakovaně použitelná v souladu s principy FAIR. Do konce roku 2025 bude k dispozici uživatelská kapacita.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.