Předpokládám, že věda bude za sto let vypadat úplně jinak. Dnes neumíme vědu systematicky hodnotit jinak, než „sběrem čárek“ za články. Vědec je chtě nechtě nucen publikovat někdy až nesmyslné množství článků, protože tak může nasbírat co nejvíc citací, a tak postoupit výš ve standardním kariérním žebříčku. Navíc aktuálně do renomé vědce vstupuje ještě aspekt jeho popularity, tedy nakolik je ono renomé postavené na tom, že je vědec někde vidět a slyšet, a nakolik jsou jeho výstupy skutečně hodnotné. Jedním z dalších zásadních nedostatků, které současná věda má, je také to, že se k výsledkům výzkumu často prostě nemůžeme dostat. Myslím si a doufám, že to, jak se realizuje věda, bude v těchto a dalších ohledech v blízké budoucnosti racionálnější.
Velkou rolu v tom, jak se věda vyvine, podle mě sehrají výzkumná data. Už dnes víme, že data jsou přinejmenším stejně tak hodnotná jako jejich interpretace. Často lze data interpretovat mnoha způsoby a publikováním jen jediného výsledku výzkumu formou článku ztrácíme ohromné množství informací, a tak i potenciálu pro další výzkum. Navíc se právě na datech dá mimo jiné ověřit kvalita výzkumu.
FAIR přístup k vědeckému bádaní i celý koncept Open Science nabízí směr, kterým by se problematika nastavení kvality vědy mohla dál posouvat. Open Science říká, že by výsledky vědy měly být všeobecně dostupnější pro lidi. Data splňující FAIR principy jsou de-facto data řádně spravovaná, a iniciativa EOSC CZ pak skrz správu FAIR dat napomáhá tomu, abychom výzkumná data mohli lépe a jednoduše využívat.
To je určitě součástí. Hlavní charakteristiky standardního vědeckého výstupu, tedy zejména publikování článků, jsou v této době tyto: Za prvé dnes existují stimuly publikovat tzv. MPU (Minimum Publishable Unit) - to znamená, že existují tlaky v nastavení systému, kvůli kterým výzkumník raději než jeden kvalitní článek, napíše čtyři menší a nasbírá víc, řekněme, akademického kapitálu. Za druhé, a to už se dá i celkem dobře měřit a kvantifikovat, je tady problém s reprodukovatelností. Pokud někdo napíše článek a někdo jiný by chtěl zopakovat výsledky, které v tom článku jsou, tak se to daří jen v menších procentech. Jsou pro to dvě vysvětlení: První a podle mě nejčastější je, že metoda není v článku precizně popsaná a nedá se tedy výzkum zopakovat. A druhé, že autor prostě udělal chybu nebo si v krajních případech vymýšlel. Takových anomálií existuje hned několik, a to je to, co v širším slova smyslu nazýváme krizí současné vědy. Open Science a výzkumná data přibalená k publikacím se tento problém snaží alespoň částečně řešit.