Jirka
Chtěl bych, aby se naše pozice v rámci evropského EOSC ještě více upevnila. Už tam jsme, ale rád bych, aby naše zapojení bylo ještě hlubší. Dále bych si přál, aby měli vědci možnost ukládat strukturovaná data a aktivně s nimi pracovat v NRP.
Martin
ČR působí podle Českého statistického úřadu 39 tisíc lidí, kteří jsou nazvaní jako výzkumní pracovníci ve vládním a vysokoškolském sektoru. Když sečteme čísla za pracovní skupiny, účastníky našich školení, odběratele newsletteru, sledující videí Školicího centra na YouTube a sociálních sítí, dosahujeme aktivní komunikace s přibližně tisícovkou vědeckých pracovníků. Celkový zásah pak odhadujeme na 3 až 4 tisíce. Takže informace o FAIR datech, o Open Science a EOSC komunikujeme ke zhruba 5 procentům vědců. Určitě tyhle informace nedostaneme ke všem. Někteří jsou vůči otevřené vědě obecně rezervovaní nebo tyto myšlenky nezastávají. Ale myslím si, že s tím, jak budeme více a více nabízet služby v rámci Národní datové infrastruktury a obecně možnost spravovat si svá data v zabezpečeném prostředí, tak máme potenciál jít v příštím roce skrz oslovení komunity až na 10, 15, možná i 20 procent. To by znamenalo aktivně promlouvat už k 10 tisícům vědeckým pracovníků v Česku.
Jirka
Cílem je, aby sami vědci chtěli strukturovaně data ukládat a viděli potenciál v opakovaném využití svých dat, ať už veřejně, tak třeba jen mezi kolegy z laboratoře nebo výzkumného týmu. Cílem digitalizace české vědy skrze správu výzkumných dat je umožnit skutečnou práci s daty, jejich opakované využití a z toho plynoucí znalostní i ekonomické přínosy. Rádi bychom, aby data nebyla využívána pouze akademickou sférou, ale také firmami pro jejich vlastní výzkum, čímž by vznikala nová spolupráce. Samozřejmě vše za podmínek, které si určí vědec samotný, jak už jsme se mohli dočíst v předchozím rozhovoru s hlavním manažerem projektu IPs EOSC-CZ Matejem Antolem.
Na jedné straně potřebujeme vědce, kteří provádějí základní výzkum, budují projekty, spolupráce a publikace, tedy to, co je pro vědeckou komunitu zásadní. Na druhé straně však vytváříme systém, který umožní efektivní využití těchto dat, podpoří inovace a zlepší fungování v České republice. Automatizace procesů pak přispívá k usnadnění každodenní práce vědců i dalších uživatelů.
Martin
V budoucnu nám bude hrát do karet jedna legislativní novinka, a to je Zákon o správě dat a řízeném přístupu k datům. Rádi bychom však vědce, IT specialisty, knihovníky, analytiky a další profese přesvědčili o tom, že je pro ně ta infrastruktura dobrá a že je mnohem bezpečnější, než když si data uloží na svém lokálním disku. K datům se dostane pouze ten, kdo k nim má oprávněný přístup, což zaručuje bezpečnost a dlouhodobou udržitelnost, kterou lokální disky nikdy neposkytnou. Data budou uložena ve třech kopiích – pokud dojde k selhání jednoho místa, zůstávají bezpečně uložena na dalších dvou, což je obrovský benefit. Celé to povede k vyšší reprodukovatelnosti výzkumu, protože vědci budou moci data znovu využít a stavět na nich, což dále posiluje kvalitu vědecké práce.
Poznámka: Kompletní informace o výsledcích iniciativy EOSC CZ za rok 2024 si můžete přečíst v tzv. Evaluační zprávě, která vyjde v lednu 2025.