Jak fungují open science centra na vaší univerzitě, kdo je spravuje a jak s nimi spolupracujete? Kolik je zde data stewardů?
V současnosti se zaměřujeme na podporu otevřeného sdílení výzkumných dat. Snažíme se budovat povědomí o open access repozitářích a principech FAIR, poskytujeme poradenství ohledně licencí a organizujeme školení a workshopy.
Akademická knihovna na univerzitě podporuje otevřenou vědu tím, že poskytuje výzkumníkům tokeny pro publikování v open access režimu. Fakulta přírodovědecká (zde působí Manali, pozn. redakce) a Fakulta rybářství mají své vlastní data stewardy, kteří pomáhají výzkumníkům s řízením dat. Na univerzitní úrovni bude rovněž jmenován datový steward, který bude dohlížet na správu univerzitního repozitáře (DSpace) a další aktivity související s otevřenou vědou. Což znamená, že budeme na univerzitě celkem tři. Scházíme se jednou měsíčně a účastníme se společných pracovních skupin (Discord komunity data stewardů, EOSC CZ), které jsou zaměřené na otevřenou vědu a správu dat. Diskutujeme vytváření plánů správy dat (Data management plány), nahrávání datových sad do repozitářů, pořádání společných školení či možnosti spolupráce s jinými open science centry.
Jak byste se chtěla dále rozvíjet a vzdělávat v pozici data stewardky? Je něco, v čem byste potřebovala další školení nebo specifický kurz?
Školení a akce EOSC CZ jsou pro mě opravdu užitečné. Také setkání pořádané Data Stewards Interest Group (DSIG) jsou skvělým způsobem, jak se naučit osvědčené postupy v oblasti správy výzkumných dat. Momentálně se snažím dozvědět více o nástrojích pro správu experimentálních dat, jako jsou ELN a LIMS. Největší výzvou pro výzkumníky je zajistit, aby osobní nebo citlivá data byla anonymizována nebo deidentifikována. Proto by bylo skvělé mít nějaké školení nebo workshopy o GDPR a různých anonymizačních technikách či nástrojích, které jsou k dispozici.
Jak vnímají výzkumníci na vaší univerzitě roli data stewardů?
Myslím si, že výzkumníci pracující s velkým množstvím dat nebo složitými daty (například obrazová data z mikroskopie, ornitologie a parazitologie) mají velký zájem o správnou organizaci a správu dat. Jsou nakloněni myšlenkám otevřené vědy a principům FAIR. Někteří z nich však mají obavy, že by jejich data mohla být zneužita, když přistoupí na politiku otevřeného přístupu. Role data stewarda je zatím pro mnohé nová, avšak věřím, že častější interakce, školení a aktivní zapojení do výzkumných plánů vědcům ukáže, jak správa dat přispívá k úspěchu výzkumu.
Jak hodnotíte networkingovou akci EOSC CZ? Co pro vás bylo na setkání přínosné?
Setkání bylo velmi efektivní, protože přesně odpovídalo aktuálním potřebám data stewardů v oblasti otevřené vědy a správy výzkumných dat. Získali jsme cenné tipy na využití nástrojů a infrastruktury EOSC CZ, které nám usnadní naši práci. Ocenila jsem také, že akce probíhala v angličtině, což mi usnadnilo zapojení do diskusí. Informace o Národní repozitářové platformě pro výzkumná data (NRP) a adresáři metadat byly velmi užitečné, neboť představují skvělé řešení pro problémy s kapacitou úložiště dat a správou metadat.