Kampus, kam přijeli účastníci letní školy, se nachází na okraji města Heraklion, pouhý kilometr od starověkého paláce Knóssos. Zdejší výzkumné centrum The Foundation for Research and Technology - Hellas (FORTH) navrhl podle vzoru Knósského paláce řecký architekt Panos Koulermos. V prostorách učebny, kde se účastníci shromáždili, letní školu zahájil řecký fyzik Emmanuel Stratakis, výzkumný ředitel v Institute of Electronic structure and laser (IESL).
Tón letní školy udalo video „A data management horror story,“ které v úvodu své přednášky pustila Rossella Aversa z Karslruhe Institute of Technology (KIT).
Ve videu se setkají onkoložka Dr. Judy Benign a vědec, který publikoval článek o B-lymfocytech. Dr. Judy Bening by chtěla využít vědcův článek pro svou práci o rakovině slinivky břišní a několikrát požádá vědce o data, která ve svém výzkumu použil. On jí vždy odpoví, že data jsou v článku. Dr. Judy Bening znovu a znovu žádá o data, která v článku rozhodně nejsou, až vědec nakonec přizná, že neví, kde jeho data jsou.
Video přímo nahrálo zopakování si principů FAIR, tedy, že nejen vědecká data, ale i metadata musí být „findable,“ že je lidé i stroje musí snadno najít, „accessible,“ tedy, že k datům by měl být zajištěný otevřený přístup, „interoperable," data musí mít strukturu srozumitelnou lidem i strojům a „reusable,“ musí se vědět, za jakých podmínek lze data opakovaně použít.
Následoval krátký kvíz, v němž si účastníci potvrdili, že rozumí rozdílu mezi pojmy „open data,“ data, která jsou k volnému využití a „FAIR data,“ data, k nimž existuje otevřený přístup, ale zároveň jsou, podle potřeby, maximálně chráněná před zneužitím.
Aby nezůstalo jen u teorie, většinu přednášek doplnila praktická cvičení. Že správný popis metadat je pro správu vědeckých dat úplně nezbytný, ukázal Andrea Recchia, který představil aplikaci Metadata Editor pro sestavování a úpravu dokumentů s metadaty. Aplikace, se kterou se účastníci letní školy učili pracovat, je veřejně dostupná a kompatibilní s Linux, Windows i MacOS. Vyzkoušet ji může každý na adrese: gitlab.com. K dispozici je i software, který dokáže zkontrolovat, zda jsou data jsou skutečně FAIR, jmenuje se F-UJI a dostupný je na: f-uji.net.
O svou zkušenost s programem letní školy se podělila Anna Bertelli z Univerzity v Miláně (UniMi). Anna se v rámci své agendy setkává s data managementem, FAIR daty, digitalizací, ale pouze v teoretické rovině, a tak se chtěla této problematice přiblížit i z praktického hlediska. „Vystudovala jsem filozofii a chtěla bych rozumět konceptům, které jsou v základu managementu dat. Vytvořit si svou vlastní filozofickou reflexi,“ říká Anna. Poselství, které si z letní školy odváží vyplynulo s diskuzí ohledně právních náležitostí a licencí dat, kdy je zřejmé, že vědeckou komunitu čeká v oblasti Open Science kulturní proměna, a to i ve způsobu jakým se hodnotí výsledky výzkumu.
Letní školy se účastnily i Olga Bohuslavová a Vladimíra Coufalová z EOSC Sekretariátu, pro které byla letní škola způsobem, jak během krátké doby vstřebat přístupným způsobem velké množství znalostí v oblasti managementu výzkumných dat a řadu z nich si i vyzkoušet v praxi.