EHDS je významnou iniciativou Evropské unie zaměřenou na sdílení elektronických zdravotních údajů pro účely poskytování zdravotních služeb a zpřístupňování zdravotních dat pro řadu dalších účelů, například vědecký výzkum včetně vývoje inovací, vzdělávání a tvorbu zdravotní politiky. EHDS umožní vědecké obci bezpečný a důvěryhodný přístup k elektronickým zdravotním datům, s respektem k ochraně osobních údajů (GDPR), právům duševního vlastnictví a obchodního tajemství. To je zásadní pro získání důvěry fyzických osob a dalších zainteresovaných stran v nový systém, který usnadňuje výzkum, podporuje inovace a přispívá ke zkvalitnění zdravotní péče. Právě probíhající první série veřejných konzultací návrhů dokumentů zpracovaných v rámci projektu 29 evropských zemí TEHDAS2 se zaměřuje na popis datových sad, interoperabilitu katalogů a bezpečného přístupu k datům.
Mezi těmto dokumenty je také Draft Guideline for Data Users on Good Application Practice for Data Access and Requests, jehož přípravu s mezinárodního týmem vedla Zdenka Dudová z Masarykovy univerzity, vedoucí pracovní skupiny Citlivá data EOSC CZ. Tento dokument popisuje proces žádosti o přístup ke zdravotním údajům a regulační požadavky, které musí žadatel splnit.
Návrhy těchto dokumentů byly prezentovány na European Health Data & Innovation Summit v lednu 2025 ve Varšavě, kterého se Zdenka Dudová také aktivně účastnila. Informace k veřejné konzultaci zmíněných návrhů jsou dostupné na internetových stránkách projektu TEHDAS2. Podněty k úpravám může podávat široká veřejnost až do 28. února 2025. Následné finální výstupy pak bude Evropská komise dále zpracovávat a postupně je uvádět do praxe. Výstupy TEHDAS2 tak pomohou definovat budoucí rámec pro využívání zdravotních dat v Evropě.