Akce se zúčastnilo více než 130 zástupců výzkumných infrastruktur, tvůrců politik výzkumu, poskytovatelů financí a odborníků na výzkumné infrastruktury. Účastníci získali podrobné informace o plánovaném rozsahu aktualizace, požadavcích na nové iniciativy i metodice výběru nových projektů výzkumných infrastruktur.
Informační den také představil oficiální výzvu výzkumné komunitě k předkládání návrhů nových výzkumných infrastruktur pro zařazení do ESFRI Cestovní mapy 2026 s termínem pro předložení návrhů do 8. dubna 2025.
Klíčovým cílem ESFRI Roadmap 2026 je posílit evropský výzkumný ekosystém a umožnit efektivní sdílení zdrojů napříč vědeckými obory a zeměmi. U nových infrastruktur se podle místopředsedkyně ESFRI Gelsominy Pappalardo bude klást důraz na finanční udržitelnost, jasné zaměření a pokročilost v implementaci s plným provozem do deseti let. Jedním z nových aspektů ESFRI Roadmap 2026 je i zohlednění environmentálních aspektů výzkumu.Veškeré informace o ESFRI Cestovní mapě 2026 jsou k dispozici na www.esfri.eu. Už v červnu 2024 byla zveřejněna ESFRI Landscape Analysis 2024, která uvádí přehled dostupných vědeckých zařízení a služeb v Evropě a identifikuje nedostatky, potřeby a příležitosti pro další rozvoj výzkumných infrastruktur.