Jedním z nejdiskutovanějších témat byla otázka správy federace EOSC, její udržitelnost a modely financování. Zástupci jednotlivých zemí sdíleli své zkušenosti a návrhy na budoucí model spolupráce. Shoda panovala na nutnosti posílit podporu poskytovatelům služeb a zajistit jasná pravidla pro federované služby.
Českou republiku zastupovalo osm odborníků, kteří se aktivně zapojili do diskusí a tematických sekcí. Zástupci se věnovali otázkám FAIR přístupů, strategických pilířů EOSC, interoperability a udržitelnosti federace. Velký důraz byl kladen na propojení jednotlivých projektů financovaných z evropského rámcového programu Horizon Europe a zajištění dlouhodobé udržitelnosti výstupů těchto projektů. Účastníci se také shodli, že osobní setkání přispělo k hlubšímu porozumění současným výzvám a vytvoření nových partnerství v rámci iniciativy EOSC. „Winter School vám umožní vhled do fungování EOSC, máte možnost ovlivnit jeho podobu a fungování pro další roky. Za nejvíce přínosné považuji diskuse, kde byly často zmiňovány zkušenosti a poznatky z jiných projektů a praxe. Řadu poznatků nebo výstupů využiji i v rámci řešení projektu Národní repozitářové platformy (NRP) v ČR. Velmi zajímavá byla diverzita zkušeností, expertíz, pracovního zaměření, která velmi ovlivnila průběh akce a zároveň demonstrovala rozmanitost prostředí EOSC,“ akci výstižně zhodnotila Ilona Trtíková, členka evropské EOSC pracovní skupiny pro FAIR metriky a digitální objekty.
EOSC Winter School 2025 opět ukázala, že osobní setkání a intenzivní výměna zkušeností jsou nenahraditelné pro efektivní spolupráci a budování federace EOSC. Česká delegace se již nyní těší na třetí ročník v roce 2026.