Osm českých odborníků se aktivně zapojilo do EOSC Winter School 2025

Ve dnech 20.–23. ledna 2025 se ve španělské Seville konala druhá zimní škola EOSC Association, která se zaměřila na téma vznikající federace EOSC nodů nebo EOSC uzlů. S více než 150 účastníky ze sedmi tematických oblastí, a širokým spektrem interaktivních diskusí, se akce stala významným místem pro výměnu znalostí a posilování spolupráce. Mezi hlavní témata patřila interoperabilita, financováníudržitelnost federace EOSC, stejně jako role výzkumných infrastruktur a poskytovatelů služeb. Účastníci ocenili nejen odborný program, ale i neformální networking a možnost osobního setkání se zástupci EOSC ekosystému.

11. 2. 2025 Lucie Skřičková

Bez popisku

Jedním z nejdiskutovanějších témat byla otázka správy federace EOSC, její udržitelnost a modely financování. Zástupci jednotlivých zemí sdíleli své zkušenosti a návrhy na budoucí model spolupráce. Shoda panovala na nutnosti posílit podporu poskytovatelům služeb a zajistit jasná pravidla pro federované služby.

Českou republiku zastupovalo osm odborníků, kteří se aktivně zapojili do diskusí a tematických sekcí. Zástupci se věnovali otázkám FAIR přístupů, strategických pilířů EOSC, interoperability a udržitelnosti federace. Velký důraz byl kladen na propojení jednotlivých projektů financovaných z evropského rámcového programu Horizon Europe a zajištění dlouhodobé udržitelnosti výstupů těchto projektů. Účastníci se také shodli, že osobní setkání přispělo k hlubšímu porozumění současným výzvám a vytvoření nových partnerství v rámci iniciativy EOSC. „Winter School vám umožní vhled do fungování EOSC, máte možnost ovlivnit jeho podobu a fungování pro další roky. Za nejvíce přínosné považuji diskuse, kde byly často zmiňovány zkušenosti a poznatky z jiných projektů a praxe. Řadu poznatků nebo výstupů využiji i v rámci řešení projektu Národní repozitářové platformy (NRP) v ČR. Velmi zajímavá byla diverzita zkušeností, expertíz, pracovního zaměření, která velmi ovlivnila průběh akce a zároveň demonstrovala rozmanitost prostředí EOSC,“ akci výstižně zhodnotila Ilona Trtíková, členka evropské EOSC pracovní skupiny pro FAIR metriky a digitální objekty.

EOSC Winter School 2025 opět ukázala, že osobní setkání a intenzivní výměna zkušeností jsou nenahraditelné pro efektivní spolupráci a budování federace EOSC. Česká delegace se již nyní těší na třetí ročník v roce 2026.


Ohlasy českých zástupců

  • Kateřina Slaninová se zaměřila na FAIR přístupy v oblasti metadat a digitálních objektů: „Bylo zajímavé vidět aktuální dění v evropském EOSC, diskutovat zásadní témata a aktivně se propojit s experty a aktéry současných projektů, což se díky EOSC Winter school dle mého názoru podařilo.
  • Ilona Trtíková se podobně jako Kateřina účastnila evropské pracovní skupiny na FAIR Metrics and Digital Objects sekcí zaměřených na FAIR přístupy s ohledem na metadata a digitální objekty. „Byla diskutována různá témata jako důvěryhodnost repozitářů, možnosti testování plnění FAIR a zda má být testování povinnou součástí repozitářů.
  • Tereza Šímová ocenila sekci věnovanou strategickým pilířům EOSC: „Diskuse o financování a správě federace byla velmi přínosná. Důraz na interoperabilitu a otevřené standardy ukazuje směr pro budoucí rozvoj. Také bylo skvělé vidět kolegy osobně, což umožnilo nejen sdílení znalostí, ale i cenný networking. Zimní škola vytvořila výborné prostředí pro budování kontaktů a výměnu zkušeností napříč komunitou EOSC.
  • Jiří Marek se podílel na přípravě dvou sekcí programu věnovaných interoperabilitě: „Nejvíce důležitým výstupem bylo zmapování více než 140 nástrojů a doporučení pro interoperabilitu a návrh zřízení 'EOSC Interoperability Board', který by sjednotil standardy pro budoucí EOSC federace s cílem zvýšit interoperabilitu služeb, dat i celé federace.
  • Petr Holub se soustředil na sladění Evropského prostoru pro zdravotní data (EHDS) s EOSC: „Mým hlavním zaměřením bylo propojení EHDS a EOSC, jakožto předsedy pracovní skupiny pro zdravotní data.

Mezi další české zástupce dále patřili Marek Cebecauer, Jan Pavlíček, Miroslav RudaLukáš Vojáček.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.