Úvodní část programu konference byla zaměřena zejména na technologie a nástroje pro efektivní správu dat v evropském měřítku, včetně možností využití distribuovaných systémů. Jiří Vondrášek, vedoucí infrastruktury ELIXIR CZ a pracovní skupiny EOSC CZ Bio/zdraví /potraviny, zahájil program úvodní í přednáškou k tomuto tématu. K němu se připojili hosté Niclas Jareborg, Petr Baldrian a Matej Antol, hlavní manažer projektu IPs EOSC-CZ, který se zaměřil na podporu správy dat prostřednictvím platformy ELIXIR Compute.
Data stewardship a role data stewarda
Konferencí rezonovalo také téma data stewardship a role data stewardů, které dostalo nejvíce prostoru druhý a třetí den konference, kdy byla celá řada přednášek věnována nástrojům a osvědčeným postupům pro správu dat. Marek Suchánek představili nástroj Data Stewardship Wizard (DSW), který pomáhá s plánováním správy dat, zatímco další přednášky se zaměřovaly na zkušenosti s datovými nástroji v akademických institucích. Přednáška Dagmar Hanzlíkové představila roli data stewardů napříč institucemi.
Téma data stewardshipu se prolínalo i dalšími přednáškami, například v rámci diskuzí o elektronických laboratorních zápisnících, distribuované správě dat nebo FAIR datech. Významná byla také závěrečná diskuze o nejlepších praxích ve správě dat, kterou vedl Karel Berka z Univerzity Palackého v Olomouci.
Třetí den konference představil iniciativu EOSC CZ
Jednou z hlavních částí programu třetího dne konference byla sekce věnovaná iniciativě EOSC CZ a Národní repozitářové platformě pro výzkumná data (NRP). Jiří Marek, vedoucí sekretariátu EOSC CZ, otevřel dopolední blok prezentací celkového směřování iniciativy, na což navázal Luděk Matyska s přednáškou o tom, jak NRP přispěje vědecké komunitě. Michal Růžička následně představil plánované služby, které bude NRP poskytovat.
„Správa dat je dnes nezbytnou součástí každého výzkumného projektu a tato konference jasně ukázala, že se postupně stává standardem napříč vědeckými disciplínami. Jedním z klíčových témat byla spolupráce – nejen mezi jednotlivými výzkumníky a institucemi, ale také na národní úrovni. Těší mě, že iniciativa EOSC CZ přispívá k tomu, aby vědecká komunita mohla efektivněji využívat svá data,“ shrnuje své dojmy z konference Jiří Marek.
Závěrečnou přednášku měla Jitka Baťková, která představila aktuální stav přípravy projektu do výzvy OP JAK: Open Science II, zaměřeného na rozvoj tematických repozitářů a správu citlivých dat v rámci iniciativy EOSC CZ.
Konference přinesla nejen inovativní nástroje a strategie, ale také zdůraznila důležitost národní spolupráce při rozvoji správy dat a podpoře otevřené vědy.