Jan Hrušák: Díky EOSC může Česko ovlivnit, jak bude vypadat věda v celé Evropě

Česko má nejen silné zastoupení v řídicích strukturách European Open Science Cloud (EOSC), ale díky vyspělé národní strategii a rozsáhlému projektu EOSC-CZ se stává viditelným a aktivním hráčem i na evropské úrovni. Podle Jana Hrušáka, z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, má Česko potřebné nástroje i odborníky, kteří jsou schopni ovlivnit podobu a fungování budoucí EOSC federace, která se nyní formuje.

25. 4. 2025 Vladimíra Coufalová

Bez popisku

Jak si Česko aktuálně stojí v rámci EOSC – nejen z hlediska formálního členství, ale i skutečného zapojení výzkumné komunity?

Česká republika nejenže formálně podporuje iniciativu EOSC, ale také aktivně spolupracuje na její implementaci prostřednictvím přímého zapojení do řídicích struktur EOSC, do EOSC Asociace (EOSC-A) a jejích těles, popř. zapojení výzkumné komunity do konkrétních projektů. Já zastupuji Českou republiku v řídicím výboru EOSC, jehož jsem i místopředsedou a podílím se spolu s dalšími českými kolegy na práci několika souvisejících skupin zabývajících se tvorbou policy konceptů a principů pro budoucí řízení a financování EOSC. Dalším významným zastoupením je členství v EOSC Asociaci, která sdružuje hlavní evropské vědecké komunity a další relevantní entity. Česko je zastoupeno v EOSC-A prostřednictvím organizací CESNET, Masarykovy univerzity (CERIT-SC) a VŠB – Technické univerzity Ostrava (IT4Innovations), které tvoří konsorcium e-INFRA CZÚstavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. CESNET byl Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy pověřen jako národní pověřená (mandated) organizace pro EOSC. Další zástupce máme prostřednictvím členství infrastruktur v EOSC-A a jejích pracovních skupinách. I zde se Češi podílí na formování technických standardů a politik.

Česko má tedy jak nástroje, tak i lidi, kteří dokáží ovlivnit směr EOSC a aktivně se zapojuje do evropské debaty jako rovnocenný partner a spolutvůrce pravidel hry. Z tohoto pohledu je nápomocné, že máme silnou národní EOSC strategii, dobře rozvinutou e-infrastrukturu (e-INFRA CZ) a rostoucí komunitu, která se věnuje správě dat a otevřené vědě. Klíčovou roli zde hraje projekt EOSC-CZ, financovaný z Operačního programu Jan Amos Komenský s rozpočtem téměř 445 milionů Kč na období 2023–2028, který má za cíl vybudovat národní infrastrukturu pro správu, sdílení a dlouhodobé uchovávání výzkumných dat v souladu s FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) principy. EOSC-CZ vytváří vertikálně i horizontálně propojený ekosystém, v rámci kterého, se tvoří jak průřezové, tak tematické skupiny zaměřené na specifické vědní obory otevřené všem výzkumníkům z českých institucí. V Koordinační radě EOSC propojujeme všechny relevantní hráče s cílem dosáhnout konsenzu ohledně návrhu a vývoje silného národního EOSC „nodu“ v Česku, který je připraven na mezinárodní napojení. Tímto způsobem se Česko nejen přispívá k rozvoji otevřené vědy v Evropě, ale i viditelně posiluje svou konkurenceschopnost v mezinárodním výzkumném prostoru a vytváří předpoklady pro excelentní výzkum.


„Česko má tedy jak nástroje, tak i lidi, kteří dokáží ovlivnit směr EOSC a aktivně se zapojuje do evropské debaty jako rovnocenný partner a spolutvůrce pravidel hry.“

V čem vidíte největší přínos EOSC pro český výzkum a vědecké infrastruktury? A co je podle Vás největší výzva?

EOSC umožňuje výzkumníkům napříč Evropou přístup k velkému množství dat a výpočetních zdrojů a je klíčovým nástrojem k implementaci otevřené vědy a změny paradigmatu pojetí výzkumu a inovací. Klíčem přitom je, aby EOSC byl vnímán jako integrální součást infrastruktury podporující vědeckou práci, a aby se sdíleni dat stalo nástrojem zvyšujícím kvalitu a efektivitu vědy, otvírající nové možnosti vědeckého bádání a podporující inovační ekonomiku. Některé vědecké komunity a výzkumné infrastruktury jsou přímo napojeny na tematické pracovní skupiny EOSC-CZ a implementují FAIR principy do výzkumné praxe, tj. vytváří prostor pro sladění potřeb i technických řešení i napříč obory. Česká vědecká komunita tak získává přístup k otevřeným datovým sadám a možnost snadněji navazovat mezinárodní spolupráci. EOSC dává českým vědcům možnost být součástí širšího ekosystému a využívat nejlepší evropské nástroje, služby a standardy.

Největší výzvou ale stále zůstává kultura otevřenosti, koordinace napříč institucemi a dlouhodobá udržitelnost systému. Sdílení dat a otevřená věda nejsou v Česku stále ještě běžnou praxí a vědci mají obavy o duševní vlastnictví, zneužití dat nebo neochotu měnit pracovní postupy. I když jsou výhody otevřeného přístupu k vědeckým datům nesporné, osvěta a věcné argumentace jsou nezbytné. Přitom je jasné, že EOSC usnadňuje publikování dat, metod i výsledků výzkumu, posiluje transparentnost a opakovatelnost vědeckých studií, a např. i pomáhá k přístupu k projektům jiných poskytovatelů grantů (např. Horizon Europe). Díky EOSC-CZ se rozvíjejí domácí služby pro práci s daty a buduje se infrastruktura pro dlouhodobé uchovávání dat včetně nástrojů pro jejich anotaci a zpřístupnění v souladu s principy FAIR. EOSC-CZ také podporuje vědce při správě výzkumných dat a posouvá český výzkum směrem k vyšší efektivitě, transparentnosti a mezinárodní konkurenceschopnosti.


„Klíčem je, aby EOSC byl vnímán jako integrální součást infrastruktury podporující vědeckou práci, a aby se sdíleni dat stalo nástrojem zvyšujícím kvalitu a efektivitu vědy, otvírající nové možnosti vědeckého bádání a podporující inovační ekonomiku.“

Je Česko v evropské debatě kolem sdílení vědeckých dat dostatečně slyšet? Máme reálnou šanci ovlivňovat směr, kterým se EOSC ubírá?

Na národní úrovni koordinuje Ministerstvo školství EOSC policy a její návaznosti na Evropskou agendu. Česko aktivně zasahuje do evropské debaty a v mnoha směrech ji jako rovnocenný partner formuje a spoluvytváří. Máme silně rozvinutou národní EOSC strategii, kterou se snažíme implementovat na Evropské úrovni, eliminovat případné bariéry, a vytvářet synergie jak na úrovni formování politik a technických standardů, tak i na úrovni implementace správy a interoperability dat, nebo jejich zahrnutí do výzkumné podpory. V tomto smyslu je český přístup, tj. projekt EOSC-CZ s důrazem na spolupráci mezi všemi aktéry, univerzitami, výzkumnými ústavy, infrastrukturami, IT centry a knihovnami, nejen plně kompatibilní s cíli EOSC v EU, ale je vnímán jako silný národní nástroj, který buduje v Česku silné zázemí pro podporu vědecké komunity. Projekt EOSC-CZ, který jsme koncipovali tak, aby spoluvytvářel české prostředí je přitom vnímán jako příklad dobré praxe a mnohé členské země se jím inspirují. To dává Česku silnou pozici v debatách okolo implementace EOSC i v kontextu budoucí struktury, řízení, a financování EOSC federace, která se postupně rozvíjí. I na této úrovni jsme viditelní. Jedná se nejen o doménu vědní politiky, ale řada českých odborníků se zapojuje do tvorby konkrétních technických řešení ať již prostřednictvím zapojení do evropských projektů v rámci EOSC (např. EOSC Future, EOSC Focus apod.), nebo přímé účasti v budování prvního tzv. EOSC EU nodu, kam přináší českou perspektivu a promítají ji do tvorby konkrétních pravidel – např. pro správu dat, metadat, bezpečnosti nebo přístupových práv.


„Projekt EOSC-CZ, který jsme koncipovali tak, aby spoluvytvářel české prostředí je přitom vnímán jako příklad dobré praxe a mnohé členské země se jím inspirují.“

Co konkrétně mohou výzkumné infrastruktury v Česku udělat, aby nebyly jen „uživateli EOSC“, ale i jeho aktivními tvůrci?  

Výzkumné infrastruktury mohou prostřednictvím zapojení do EOSC platforem pracovat napříč obory a propojovat se nejen s institucemi ale i rozšiřovat své uživatelské zázemí. Proto patří i v Česku výzkumné infrastruktury mezi aktivní tvůrce EOSC. Propojují vědecké komunity napříč sektory a tím, že nabízejí své služby do evropského katalogu, se zapojují do tvorby standardů. Také rozvíjí pilotní projekty, školí uživatele a aktivně komunikují své přínosy. Služby výzkumných infrastruktur v Česku povětšinou již nyní splňují obecné EOSC standardy a principy FAIR a jsou technicky interoperabilní s EOSC. Přitom se nejedná pouze o cloudové služby CERIT-SC, výpočetní kapacity IT4Innovations, nebo institucionální repozitáře výzkumných dat, ale většina infrastruktur se tematicky organizuje v rámci EOSC-CZ, pilotuje projekty, které demonstrují praktický přínos EOSC v konkrétním výzkumu (např. biomedicína, klimatologie, AI), popř. v rámci ESFRI clusterů vytváří tematické datové platformy, virtuální výzkumná prostředí (VRE) nebo komunitní služby pro široké spektrum uživatelů i mimo Česko.


Jak se podle Vás daří propojit české aktivity v rámci EOSC s prací v ESFRI? Může být tato vazba strategickou výhodou pro Česko?

Propojení EOSC a ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures) je klíčové pro efektivní fungování celého výzkumného ekosystému. EOSC a výzkumné infrastruktury mají mnoho společného, a to vedlo k vytvoření analogické řídicí struktury, tj. EOSC řídícího výboru a projektuje se i do dalších koncepčních řešení. V rámci ESFRI jsme si toho vědomi, a proto jsme vytvořili ESFRI – EOSC Task Force, abychom umožnili efektivně a přirozeně přenášet, zkušenosti z prostředí ESFRI výzkumných infrastruktur do oblasti správy dat. Dále si v ESFRI – EOSC Task Force klademe za cíl zviditelnění klíčové role národních a evropských výzkumných infrastruktur jako certifikovaných tvůrců kvalitních výzkumných dat a výzkumné infrastruktury se tím stávají jedním z klíčových pilířů EOSC. Česko má v tomto směru velký potenciál a zcela jistě i strategickou výhodu. Na národní úrovni již funguje propojení výzkumných infrastruktur a EOSC velmi dobře, máme konsistentní strategii v této oblasti, a umíme ji úspěšné propagovat na Evropskou úroveň (ESFRI, EOSC SB, EOSC-A, EOSC EU node, atd.).


„EOSC a výzkumné infrastruktury mají mnoho společného, což vedlo k vytvoření obdobné řídicí struktury, tj. EOSC řídícího výboru a projektuje se i do dalších koncepčních řešení.“

Existují v zahraničí inspirativní přístupy nebo modely zapojení do EOSC, které by mohly být užitečné i pro české prostředí?

V Evropě se formují velmi zajímavé národní modely zapojení do EOSC, a i když Česko patří k průkopníkům v implementaci EOSC, tak jistě existují modely, které bychom mohli částečně převzít nebo se jimi inspirovat. Původní naše inspirace pocházela z Rakouska, kde se vytvořila silná datová politika a centrální koordinace, nicméně v Česku jsme se posunuli prostřednictvím centrálního financování mnohem dále. Inspirací jistě může být nizozemská národní e-infrastruktura SURF hrající klíčovou roli v otevřené vědě, která je obdobně jako v Česku, integrována do národního programu Open Science NL, který sdružuje akademiky, knihovny, IT služby i financující instituce. Tento program obdobně jako EOSC-CZ je charakteristický silnou koordinaci mezi ministerstvy a provazbou na výzkumné instituce a vědecké komunity. Další inspirací zejména z hlediska udržitelnosti by pro Česko mohl být Německý modulární přístup a federace služeb, tj. iniciativa „Nationale Forschungsdateninfrastruktur“ (NFDI), která vytváří a nabízí datové sítě po oborech, přičemž každá z nich má vlastní správu, ale spolupracují na standardech. NFDI takto propojuje komunitní bottom-up přístup s top-down standardizací a napojením s EOSC v Evropě obdobně jako EOSC-CZ, ale současně vytváří udržitelné modely fungování. Nelze postihnout diverzitu jednotlivých řešení, ale je zřejmé, že český přístup je hodně pokročilý a má potenciál ovlivnit architekturu a fungování Evropské EOSC Federace, která se právě tvoří.


RNDr. Jan Hrušák, CSc.


je vědecký pracovník Akademie věd ČR a klíčová postava formování politiky otevřené vědy v Evropě. Působí jako místopředseda EOSC Steering Boardu, je členem EOSC Policy Group, Tripartite Governance a EOSC Partnership Board. Dlouhodobě se podílí na činnosti Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.