Čeští odborníci opět ve vedení pracovních skupin EOSC Asociace

Pracovní skupiny EOSC Asociace (Task Forces) tvoří expertní základnu European Open Science Cloud (EOSC). Tyto týmy, složené z odborníků a dobrovolníků z celé Evropy, jsou zásadní pro rozvoj klíčových oblastí implementace EOSC.

29. 8. 2024 Lucie Skřičková Vladimíra Coufalová

Bez popisku

Nová reorganizace pro období 2024–2025 přinesla významné změny, včetně zapojení čtrnácti českých zástupců, z toho dvou do vedení pracovní skupiny.


Jiří Marek, vedoucí Sekretariátu EOSC CZ, se stal místopředsedou Pracovní skupiny pro technickou a sémantickou interoperabilitu, která se zaměřuje na propojení uživatelů s daty a službami v rámci EOSC Association. Místopředsedou Pracovní skupiny pro zdravotnická data se stal Petr Holub. Tato pracovní skupina řeší otázky týkající se interoperability a využití zdravotních dat ve výzkumu v souladu se zásadami FAIR.


Ke kompletnímu výčtu pracovních skupin EOSC Association patří ještě dvě skupiny - FAIR metriky a digitální objektyDlouhodobé ukládání dat. K naplnění cílů všech čtyř pracovních skupin budou svými zkušenostmi přispívat rovnoměrně zastoupení zástupci z významných vědeckých a akademických institucí v České republice, včetně:

Obou českých zástupců ve vedení pracovních skupin Jiřího Marka a Petra Holuba – jsme se ptali na jejich cíle a očekávání:


Jaký význam přikládáte interoperabilitě v rámci evropského vědeckého prostoru a jaké jsou vaše cíle v této pracovní skupině?

🗯️Jiří Marek: Mám radost, že mohu přispět k rozvoji interoperability v evropském vědeckém prostoru (EOSC). EOSC má za úkol zlepšit propojení mezi uživateli, daty a službami, což je klíčové pro efektivní sdílení vědeckých informací. V dnešní době je toto propojení stále důležitější, protože FAIR správa vědeckých dat se stává standardem moderní vědecké praxe. Věřím, že výsledky pracovní skupiny pro technickou a sémantickou interoperabilitu najdou praktické uplatnění na evropské i národní úrovni.


„EOSC má za úkol zlepšit propojení mezi uživateli, daty a službami, což je klíčové pro efektivní sdílení vědeckých informací.“

Jak si představujete své zapojení do pracovní skupiny a jaký význam má přístup k medicínským datům pro rozvoj umělé inteligence, kterou se zabýváte?

🗯️Petr Holub: Medicínská data jsou předmětem mnoha aktivit zaměřených na jejich standardizaci (např. ISO, HL7 a další standardizační orgány) a zpřístupnění. Mým cílem je najít způsob, jak může EOSC efektivně podpořit využití medicínských dat ve vědeckém výzkumu. Přístup k těmto datům je klíčový pro trénink AI modelů, které posouvají medicínu a její výsledky v léčbě kupředu.


„Mým cílem je najít způsob, jak může EOSC efektivně podpořit využití medicínských dat ve vědeckém výzkumu.“

Také v předchozím období 2021-2023 jsme měli českou zástupkyni ve vedení pracovních skupin. Jana Broncová reprezentovala pracovní skupinu AAI Architecture - pracovní skupinu pro architekturu autentizační a autorizační infrastruktury, jejímž cílem je poskytnout konzistentní architekturu pro autentizaci, autorizaci a řízení přístupu pro EOSC.

Zapojení těchto odborníků do vedení pracovních skupin ukazuje, jak důležitou roli Česká republika hraje v evropské vědecké komunitě a přispívá k rozvoji sdílení a využívání vědeckých dat na evropské úrovni.


„Zapojení těchto odborníků do vedení pracovních skupin ukazuje, jak důležitou roli Česká republika hraje v evropské vědecké komunitě a přispívá k rozvoji sdílení a využívání vědeckých dat na evropské úrovni.“

Mgr. Ing. Jiří Marek


působí jako vedoucí Sekretariátu EOSC CZ, kde zajišťuje implementaci Evropského otevřeného vědeckého cloudu v České republice, a současně zastává pozici Open Science Managera na Masarykově univerzitě. Je jedním z iniciátorů Brněnské Open Source deklarace, která usiluje o vytvoření Národního Open Source Program Office pro veřejný sektor a akademii. Vzdělání má v oboru chemie se specializací na vodíkové technologie a v ICT právu se zaměřením na Open Access, Open Agenda a autorské právo.

doc. RNDr. Petr Holub, Ph.D.


je docentem informatiky na Masarykově univerzitě a zastává pozici Chief IT Officer v BBMRI-ERIC, kde vede návrh a implementaci IT služeb pro Evropskou výzkumnou infrastrukturu pro biobankování a biomolekulární zdroje. Spoluzaložil výzkumnou skupinu RationAI a je vedoucím projektu BIoMedAI, která se zaměřuje na vysvětlitelnou aplikaci AI v biomedicínském výzkumu. Jeho práce zahrnuje výpočetní vědy, bioinformatiku a aplikovanou umělou inteligenci, což vedlo k více než 80 vědeckým článkům a dvěma patentům. Je také držitelem ocenění ACM Multimedia SIG za nejlepší open-source software.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.