Tematické uzly hrají klíčovou roli tím, že zlepšují přístup k digitálním zdrojům a jejich využívání, podporují reprodukovatelnost výzkumu a spolupráci napříč obory, posilují integritu výzkumu, zvyšují investiční potenciál a snižují nerovnosti v přístupu k vědeckým zdrojům.
Tematické uzly mohou zahrnovat univerzity, výzkumné instituce a další zainteresované subjekty, které spojuje společná tematická specializace. S tím, jak se věda stále více opírá o umělou inteligenci, je klíčové zavést robustní politiky a dohody, které zajistí důvěryhodnost, spravedlivý přístup a inkluzivitu. Tyto kroky by měly vědcům zajistit rovný přístup k datovým službám a pokročilým výpočetním kapacitám.
Řečníci se zabývali klíčovými otázkami, jako například:
- Mohou výzkumné infrastruktury rozšířit své služby na širší komunitu?
- Jaké kapacity mohou vyhradit pro EOSC?
Na workshopu vystoupili také čeští odborníci jako je Jan Hrušák (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského), Luděk Matyska (Masarykova univerzita) a Petr Holub (BBMRI-ERIC). „Výzkumné infrastruktury a jejich tematické clustery jsou přirozenými kandidáty na uzly EOSC. Výzkumné infrastruktury díky integraci znalostí a postupů různých komunit mohou významně zvýšit hodnotu, relevantnost a přijetí služeb EOSC,“ zdůraznil Jan Hrušák z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského.
Tento workshop představoval důležitý krok v misi EOSC, jehož cílem je vytvořit ekosystém, který umožní snadný přístup k vědeckým datům napříč obory a institucemi v Evropě i mimo ni.