Zajímáte se o správu výzkumných dat nebo řešíte tuto problematiku ve svém projektu? Zapojte se do pracovních skupin EOSC CZ a získejte možnost přímo ovlivnit směřování Národní datové infrastruktury (NDI).
Pracovní skupiny EOSC CZ jsou otevřenou platformou, kde se setkávají odborníci z akademického a výzkumného prostředí, aby společně diskutovali a formovali architekturu, technické standardy a metodické postupy pro práci s výzkumnými daty. Prostřednictvím těchto skupin můžete být u tvorby zásadních doporučení, která mají potenciál ovlivnit podobu datové infrastruktury v České republice.
Další výhody členství v pracovních skupinách EOSC CZ
Networking a komunita
Propojíte se s odborníky z různých institucí a rolí v oblasti správy dat
Odbornost a informovanost
Budete mít přístup k informacím z první ruky a aktuálnímu dění v české EOSC komunitě a k našim vzdělávacím aktivitám
Jak fungují pracovní skupiny?
- Otevřené členství: Členství v pracovních skupinách je otevřené akademikům, výzkumníkům, zástupcům vládních a veřejných institucí.
- Charta pracovní skupiny: Každá pracovní skupina má vlastní Chartu, která popisuje zaměření a cíle skupiny a pravidelně se aktualizuje.
- Schůzky a diskuse: Online setkání probíhají dle potřeby, nejméně však jednou za 2 měsíce, přičemž minimálně jednou ročně se skupina setkává i osobně. Diskutují se konkrétní otázky správy výzkumných dat, o jejichž řešení se rozhoduje konsenzuálně.
- Záznamy a zápisy: Z každé schůzky je pořízen zápis nebo záznam, který je dostupný členům pracovní skupiny.
Statut a Jednací řád PS EOSC CZ
Více informací o činnosti pracovních skupin a jejich jednací řád naleznete v dokumentu Statutu a Jednacím řádu iniciativy EOSC CZ.
Čtyři průřezové pracovní skupiny
V průřezových skupinách jsou zastoupeni odborníci napříč specializacemi, kteří společne hledají shodu v architektuře a sdílených službách napříč celou Národní datovou infrastrukturou (NDI).
Osm oborových pracovních skupin
Hlavním cílem oborových (tematických) pracovních skupin je sjednotit požadavky jednotlivých oborů a začlenit je do Národní datové infrastruktury (NDI). Zvláštní postavení v rámci této struktury má pracovní skupina pro citlivá data, která se soustředí na specifické potřeby a ochranu citlivých výzkumných údajů.